Головна

Настроювання серверів

НАСТРОЮВАННЯ І ОБСЛУГОВУВАННЯ СЕРВЕРІВ


Настроювання термінального, поштового, файлового серверу, веб-серверу, серверу ip-телефонії. Адміністрування серверів.

Детальніше...

Обслуговування офісних комп'ютерів

НАСТРОЮВАННЯ ТА ОБСЛУГОВУВАННЯ ОФІСНИХ КОМП'ЮТЕРІВ


Обслуговування робочого місця, обладнанного персональним комп'ютером або тонким клієнтом. Технічна підтримка користувачів.

Детальніше...

СТВОРЕННЯ ТА ОБСЛУГОВУВАННЯ ЛОКАЛЬНИХ МЕРЕЖ


 Створення локальних мереж. Об'єднання віддаленних філіалів у єдину корпоративну мережу. Обслуговування корпоративних мереж.

Детальніше...

КОНСУЛЬТУВАННЯ
З ПИТАНЬ ІНФОРМАТИЗАЦІЇ


З'ясування основних проблем та потреб ІТ інфраструктури. Допомога в виборі оптимального програмного забезпечення та комп'ютерного обладнання.

Детальніше...

Наc часто запитують стосовно відповідальності за використання неліцензійного програмного забезпечення. Це підштовхнуло нас до написання невеличкої замітки на дану тематику. Постараємося коротко і доступно розкрити основні юридичні аспекти використання програмного забезпечення.

Відповідно до українського законодавства передбачені наступні відповідальності за використання неліцензійного програмного забезпечення:

 1. Цивільно-правова (Цивільний кодекс України; ЗУ «Про авторське право і суміжні права»)
 2. Адміністративна (Кодекс України про адміністративні правопорушення)
 3. Кримінальна (Кримінальний кодекс України).

У межаї кожної з перерахованих відповідальностей існують певні міри відповідальності:

Відповідальність Заходи відповідальності Коли застосовується
Цивільно-правова відповідальність
 • Відшкодування матеріальної шкоди, або стягнення доходу, отриманого від використання неліцензійного ПЗ
 • Стягнення штрафу замість відшкодування матеріальної шкоди та стягнення доходу (на сьогоднішній день сума штрафу становить від 9600 грн. до 56 млн. грн., в залежності від суми заподіяного збитку)
 • Заборона на використання неліцензійного ПЗ.
Настає при будь-якому порушенні відповідних статей Цивільного кодексу України та ЗУ «Про авторське право і суміжні права»
Адміністративна відповідальність
 • Штраф до 3400 грн.
 • Конфіскація незаконно виготовленої продукції та обладнання і матеріалів, які використовувалися для вчинення правопорушення.
Встановлено ст. 51-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення і настає при будь-якому порушенні даної статті. Матеріальний збиток нанесений правовласнику становить до 12180 грн.
Кримінальна відповідальність
 • Штраф до 51 тис. грн.
 • Виправні роботи до 2-х років
 • Позбавлення волі від 2 до 6 років
 • Позбавлення права займатися певними видами діяльності або займати посади
 • Конфіскація і знищення предметів злочину (в т.ч. неліцензійного програмного забезпечення).
Встановлено ст. 176 Кримінального кодексу України. Для настання кримінальної відповідальності розмір шкоди, заподіяної порушником повинен бути в значному розмірі (від 12180 грн. - Прив'язка до розміру поточної мінімальної заробітної плати помноженої на 10) **. В іншому випадку настає адміністративна відповідальність.

* Для розрахунків суми збитку використовується роздрібна ціна програмного забезпечення на момент проведення перевірки.

** Тобто, для настання кримінальної відповідальності, досить встановити неліцензійне програмне забезпечення на суму від 12180 грн. Наприклад, якщо ви встановили на своєму підприємстві всього одну ліцензію контрафактного ПЗ AutoCAD і, наприклад, одну ОС Windows - ви потрапляєте під кримінальну відповідальність. Серед заходів покарання в тому числі передбачено позбавлення волі до 6 років (майже як за крадіжку автомобіля).

Хто уповноважений проводити перевірки програмного забезпечення на предмет легальності:

 1. Державний департамент інтелектуальної власності МОН в особі державних інспекторів з питань інтелектуальної власності
 2. Державна служба боротьби з економічною злочинністю МВС (УБЕЗ) і підрозділ МВС з боротьби з кіберзлочинністю (УБК)
 3. Органи державної податкової служби, зокрема податкова міліція.

Крім відповідальності, вказаної вище, пам'ятайте про те, що правоохоронні органи, які здійснюють перевірку, мають право:

 1. Здійснювати огляд приміщень, в яких відбувається перевірка.
 2. Здійснювати огляд комп'ютерної техніки, яка знаходиться в приміщенні юридичної особи, яку перевіряють.
 3. Опитувати співробітників підприємства з метою виявлення фактів порушень.
 4. Проводити вилучення комп'ютерної техніки для проведення подальших слідчих дій.

Вилучення комп'ютерної техніки повинно проводиться в присутності мінімум 2-х понятих. Техніка повинна бути опломбована (паперові пломби з підписами і печатками, які запобігають відкриттю корпусів комп'ютерів без видалення пломби), запакована в спеціальні пакети. У протоколі вилучення має бути перераховано все програмне забезпечення, встановлене на комп'ютері.

Хто несе відповідальність за використання неліцензійного програмного забезпечення на підприємстві:

 1. Співробітник, на комп'ютері якого встановлено неліцензійне програмне забезпечення
 2. ІТ-фахівець підприємства
 3. Керівник підприємства.
 4. Підприємство як юридична особа (з моменту набуття чинності нового КПК).

Как избежать ответственности:

 1. Проведіть аудит встановленого на вашому підприємстві програмного забезпечення на предмет ліцензійності.
 2. Проаналізуйте чи все програмне забезпечення дійсно необхідне для здійснення вашої комерційної діяльності.
 3. Видаліть всі зайві копії програмного забезпечення з ваших комп'ютерів.
 4. Зверніться до фахівців з програмного забезпечення з метою допомогти вам у розрахунку вартості ліцензій на програмне забезпечення, які необхідно придбати. Вони допоможуть вам вибрати найбільш правильні для вашого підприємства схеми ліцензування.
 5. Зберіть всі документи, що підтверджують право використання вами програмного забезпечення (ліцензії, оригінальні носії та упаковки, копії документів про оплату). Переконайтеся, що ці документи присутні на всіх філіях і структурних підрозділах вашого підприємства, щоб їх швидко можна було пред'явити перевіряючим органам після того, як вони ознайомлять вас із направленням на перевірку.

Також хотілося б відзначити, що на території України юридичний захист правовласників (виробників ПЗ) здійснює асоціація BSA. І якщо правопорушення буде виявлено самим правовласником або його представниками, то порушнику, найімовірніше, доведеться виплачувати правовласнику (крім основних штрафів, або інших заходів відповідальності) суму заподіяного збитку. Таких випадків поки в Україні не багато, але вони є, і йдеться про мільйони гривень (див. Таблицю - Цивільно-правова відповідальність).

Ще одним важливим фактом є, те, що деякі правовласники (наприклад, Microsoft і Adobe) регулярно викладають на своїх інтернет-ресурсах звіти про виявлених правопорушників із зазначенням найменування юридичної особи, його адреси, кількості виявленого контрафактного програмного забезпечення на даному підприємстві і т.д. Така "реклама" негативно впливає на імідж будь-якої організації, що може негативно позначитися на її доходах.

З усього наведеного можна зробити висновок, що дешевше буде не порушувати закон і використовувати або ліцензійне програмне забезпечення, або його безкоштовні аналоги, щоб не піддавати необгрунтованому ризику себе, свою організацію та її співробітників.

В межах даної замітки немає можливості висвітлити всі питання, які зазвичай виникають у користувачів і власників компаній щодо використання програмного забезпечення. Якщо вам потрібна консультація з даної теми, задавайте питання в коментарях до даної статті. Постараємося, у міру можливості, давати вичерпні відповіді, якщо буде необхідно, то із залученням юристів.

________

Нагадуємо, що придбати ліцензійне програмне забезпечення Ви можете у офіційного партнера провідних світових виробників ПЗ - компанії ВІТАЙМ ГРУП

Історії успіху наших клієнтів

Як обслуговування комп'ютерів вирішило цілу низку проблем на підприємстві

Керівник науково-виробничого підприємства в один прекрасний день усвідомив, що він абсолютно не контролює ситуацію зі станом IT інфраструктури. Постійні простої в роботі співробітників через нестабільно працюючу мережу або в черговий раз завислий комп'ютер поступово стали носити перманентний характер.

Детальніше...

Як нова телефонна система допомогла розвитку торгівельної компанії

Компанія гуртової та роздрібної торгівлі звернулася до нас з метою підвищення ефективності існуючої IT інфраструктури та її вдосконалення. Основна проблема, з якою вони зіткнулися на той момент, полягала в тому, що аналогова телефонна система, яка використовувалася в компанії, вже не здатна була справлятися з наростаючою кількістю вхідних і вихідних дзвінків.

Детальніше...

Вдосконалення IT інфраструктури організації шляхом впровадження термінального серверу

Певний час тому одна з харківських логістичних компаній запропонувала нам позмагатися в тендері з вибору постачальника послуг з обслуговування їх IT інфраструктури. В результаті було обрано компанію ВІТАЙМ ГРУП і ми підписали довгостроковий договір на аутсорсинг IT послуг. 

Детальніше...

Як ми можемо вам допомогти

Як ми можемо вам допомогти

Пропонуємо вам найняти цілий колектив в якості власного ІТ підрозділу за ціною нижче, ніж один-два штатних працівника.

Дізнатися більше...

 

Чому варто обрати нас

Гарантована якість послуг, орієнтованість на потреби вашого бізнесу, обгрунтовані ціни, повна конфіденційність та економія вашого часу.

Дізнатися більше...

 

Як з нами зв'язатися

Контактна інформація

Зателефонуйте нам, напишіть електронного листа або зв'яжіться з нами через форму зворотнього зв'язку на нашому веб-сайті

Детальніше...